Sadri Alışık

SADRİ ALIŞIK

Sadri Alışık Yeşilçam ın unutulmaz jönlerindendi. Tam adı Mehmet Sadrettin Alışık 5 Mart 1925 yılında İstanbul’da doğdu. Annesi Saffet hanım, babası Rafet beydi. Babası Kaptan olduğundan haftada bir iki kez eve gelebiliyordu. Ailenin sorumluluğu ve idaresi annesi Saffet Hanım’da idi. Alışık, sekiz yaşındayken kız kardeşi Nevin dünyaya geldi.

Sadri Alışık Yeşilçam – Unutulmaz Turist Ömer Selamı

Alışık’ın içindeki oyunculuk aşkı küçük yaşlarda kendini göstermeye başlamıştı. İlk sahne deneyimi İlkokul üçüncü sınıftayken “İSTİKAL PİYESİ” adlı oyunda “Adalı Halil” rolü oldu.

SANAT HAYATI

Sadri Alışık’ın içindeki oyunculuk aşkı küçük yaşlarda kendini göstermeye başlamıştı. Sadri Alışık ilk sahne deneyimi İlkokul üçüncü sınıftayken “İSTİKAL PİYESİ” adlı oyunda “Adalı Halil” rolü oldu.

Sadri Alışık – Çolpan İlhan

Bir süre Güzel Sanatlar Akademisi, Resim Bölümü’ne devam etti. Sahneye 1939’da Eminönü Halkevi’nde amatör olarak çıkan Alışık, 1943’te Raşit Rıza Tiyatrosu’nda profesyonel oldu. Küçük Sahne, Oda Tiyatrosu, Kent Oyuncuları, Oraloğlu, vb. topluluklarda pek çok oyunda yer aldı.

İlk filmi Günahsızlar’ı 1945 yılında çevirdi. Şöhret basamaklarını hızla tırmanan Alışık, Yalnızlar Rıhtımı adlı filmde  Çolpan İlhan ile tanıştı. 20 Ağustos 1959 tarihinde evlendi. Bir kaç yıl sonra da oğlu Kerem Alışık, dünyaya geldi.

Sadri Alışık sinema yaşantısının yanı sıra, sahne gösterilerinde de çok başarılı oldu.

Sinemanın yanı sıra şiir ve resimle de uğraştı. İki yüzün üzerinde filmde rol aldı. En son rolü ise Yengeç Sepeti adlı dizide baba rolüydü.

Yaşamı boyunca 200’ü aşkın filmde rol aldı. Afacan Küçük Serseride ki rolüyle 1971 yılında. Antalya Altın Portakal Filim Festivali’nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü aldı.

 Yengeç Sepeti filmindeki rolüyle Mehmet Aslantuğ ile beraber 1994 yılında. Antalya Altın Portakal Filim Festivalinde, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandı.

Alışık, sinema kariyerinin yanında; bir dönem 45’lik plaklar doldurmuş ve gazinolarda çalışmıştır. Yazdığı şiirlerinin toplandığı bir şiir kitabı yayımlamış, yağlı boya ve kara kalem tablolara imza atmıştır.

Sadri Alışık

ÖLÜMÜ

Alışık, Karaciğer, böbrek ve solunum yetmezliğinden 18 Mart 1995 tarihinde hayatını kaybetti. Zincirlikuyu mezarlığına defnedilmiştir.

YEŞİLÇAM

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*