Hakkımızda

Fikir Beyan Sitesi Yeni İş Fikirleri

Merhaba bu sitenin amacı; Sizlerden gelen yeni iş fikirleri ni burada paylaşmak, üretime dayalı, yeni istihdam yaratan, bölgesel ve ulusal kalkınma projeleri keşfetmek. Uygulanabilir projeleri el birliği ile hayata geçirmek. Ayrıca hayatın içinden sanata dair paylaşımlarda bulunmak.

Üretim, istihdam ve kalkınma sağlayacak bir fikri olan ama ekonomik olarak buna gücü yetmeyen ya da tam tersi sermayesi olan ama yatırım için fikir bulamayan girişimcileri buluşturmak. Kısa vadede bireysel, bölgesel projeleri hayata geçirmek. Uzun vadede üreten, kazanan, refah ve mutluluk ivmesi kazanmış bir ülke olmak.

Uygulanmış yada uygulanabilir kısa ve uzun vadeli örnek projeleri paylaşmak, proje sürecinde karşılaşılan zorlukları, yapılan hataları yeni girişimcilere referans olması için paylaşmak.

Yeni iş fikirleri bireysel olabileceği gibi iki yada daha çok ortaklı yada toplumsal, yerel yada ülkesel kalkınmayı hedeflemiş olabilir. Bu projeler kısa orta ve uzun vadeli olabilir.

Bireysel projeye örnek olarak

Köyümde atadan dededen kalma sürekli arpa buğday ekimi yaptığımız ama geliri, masrafları kurtarmayan 10 dönümlük araziyi Organik üzüm bağına çevirdim. Bu girişimi örnek alan köylülerim kendi arazilerini benim gibi üzüm bağına çevirdi.

Üç yılın sonunda civar köylerle birlikte 1000 dönüm üzüm bağı oldu. Üretilen üzümleri işleyip katma değer ve istihdam yaratmak için kooperatif kurup markalaştık. Elde ettiğimiz ürünün bir kısmını sofralık olarak piyasaya arz ederken bir kısmı ile pekmez üretimi yaparak kendi markamız adı altında piyasaya arz ettik.

Proje tarımsal istihdamın yanı sıra son tüketiciye arz edilene kadar paketleme, depolama, katma değerli mamule dönüştürme sırasında endüstriyel, pazarlama ve sevkiyat alanlarında yüzlerce insana istihdam sağlamıştır. Köyden göç azalmış, yaz kış sürekli yaşayan nüfus artışına paralel olarak gereksinim duyulan başta eğitim ve sağlık olmak üzere belediye alt ve üst yapı hizmetlerinin bir çoğu köyümüze kadar geldi.

Toplumsal projeye örnek olarak

Arazisinin çoğunluğu bozkır olan köyümüzü ağaçlandırmak ve uzun vadede köylüye gelir sağlamak hedefleyen projemiz; Yöremiz insanlarından emekli ziraat mühendisi, muhtar ve ihtiyar heyeti girişimleri ile olgunlaşan proje kapsamında köyün civar köylere uzanan yollar ile ara sokakların tamamının kenarlarına sonbaharda köy halkı imece ile 8 metre ara ile ıhlamur fidanı diktik. Bir kaç yıl sonra hasat döneminde imece olarak toplanan ürün toptan olarak satıldı.

Elde edilen gelirin %30 u köyümüz altyapı, sosyal etkinlik ve ağaçlandırma faaliyetlerinin finansmanı için muhtarlığa ayrıldı. Geriye kalan kısmın yarısı imkanı olmayan öğrencilere burs olarak dağıtıldı. Kalan kısım hasat çalışmalarına katılan bireylere çalıştıkları gün sayısına göre yevmiye usulü paylaştırıldı. Yeşil bir köy, hizmetler için kaynak, ihtiyacı olanlar için burs ve dönemsel istihdam sağlandı.

SONUÇ

Buna benzer düşündüğünüz yada uyguladığınız projeleri bu siteden artıları, eksileri ve ayrıntıları ile paylaşarak yeni girişimcilere yardımcı olmak.

Daha yeşil, daha üretken, kazanan ve gelişen mutlu bir millet için fikir üreten paylaşan ve projeleri uygulayan herkese şimdiden sonsuz teşekkürler.

Fikir Beyan Site Yönetimi

Yeni İş Fikirlerini iletişim sayfamıza yazarak burada paylaşabilir yada paylaşılan fikirlere buradan ulaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*