Aromatik Yağ Üretimi

Aromatik Yağ Üretimi, binlerce yıldır sağlık ve güzellik için çiçeklerin yada bitkilerin özlerinde bulunan uçucu yağların damıtılmasıdır.

Aromatik Yağ Üretimi, diğer bir anlatımla; Ederi bir kaç lira olan bir bitki yada çiçeğin hammadde olarak kullanılıp katma değerli ürüne çevrilmesi neticesinde binlerce lira yada on binlerce dolara evirilmesidir.

Ülkemizde, yaklaşık 10.000 bitki türü yetişir. Bu bitki türlerinin yaklaşık 3.000’i ise Türkiye’ye (özgü) endemiktir. Bu özelliği ile Türkiye, tüm Avrupa’dakinden daha fazla endemik bitki türüne sahiptir. Bunun sebepleri arasında Türkiye’nin Asya ve Avrupa arasındaki konumu, dağlık yapısı, üç iklimi birden barındırması ve sulak bir yerde bulunması sayılabilir.

Lavanta, Nergis, Melisa, Gül, Sümbül, Defne, Nane, Reyhan, Limon ve daha sayamadığımız binlerce tür bitkiye Anadolu ev sahipliği yapmakta bir çoğunun da geniş arazilerde tarımsal üretimi yapılmaktadır.

Nane Esansiel Yağı

Ancak ne var ki bin bir güçlükle emek harcayarak ürettiğimiz, elimizde bulunan eşsiz zenginlik kaynağını kilosu maliyetine yakın fiyatlara yurt dışına hammadde olarak ihraç etmekteyiz. Bu ticaretin en kötü tarafı ise kilosunu bir kaç liraya sattığımız üründen elde edilen aromatik yağları binlerce dolar ödeyerek ithal etmekteyiz.

Mandalina Esansiyel Yağı

Sonuç

Anadolu’ya özgü binlerce endemik aromatik bitkiden küçük yada orta ölçekte sermaye yatırımı ile hem iç piyasanın gereksinimleri karşılanarak ithalatın önü kesilebilir hem de katma değeri yüksek ürünler ihraç edilerek memlekete yüksek döviz girdileri sağlanabilir.

Bitkilerin İnsan Hayatındaki Yeri

İnsanoğlu, hayatını sürdürebilmek için ihtiyaç duyduğu besinlerin önemli bir kısmını bitkilerden karşılamaktadır. Bitkiler karbonhidrat, protein, yağ, mineral madde ve vitaminler gibi besin bileşenleri için oldukça önemli kaynaktır.


Bitkiler beslenme ihtiyacını karşılamanın başta ilaç sanayi olmak üzere, kimya, kozmetik ve zirai mücadele sektörleri için de oldukça önemli kimyasal bileşenlere sahiptir.


Tarihle ilgili erişilebilen yazılı kaynaklarda ilk insanların çeşitli hastalıkların tedavisi için bitkilerin bu özelliklerinden yararlanıldığı belirtilmektedir. Elbette bu kullanım biçimi etken madde olan sekonder üründen çok, bitkinin kendisine veya değişik yollarla elde edilen özütlerine dayanmaktadır. Günümüzde de bitkilerden ilaç hammaddesi olarak yararlanılmaktadır. Tıbbi ve aromatik bitkiler, hastalıkları önlemek, sağlığı sürdürmek veya hastalıkları iyileştirmek için ilaç olarak kullanılan bitkiler şeklinde tanımlanmaktadır. Tıbbi bitkiler, beslenme, kozmetik, vücut bakımı, tütsü veya dini törenler gibi alanlarda yer alırken, aromatik bitkiler
ise güzel koku ve tat vermeleri için kullanılmaktadır.

Afyonkarahisar’da bulunan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezin

Fransa’da Lavanta Yağı Üretimi yapan bir Tesisi

Çiftçi Tv nin Bursa’da Gerçekleştirdiği Tıbbi ve Aromatik bitkiler Programı

Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Ekonomisi Hakkında

Esans Önemi ve Dünyadaki Pazarı Hakkında

Yeni İş Fikirleri

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*